Profesor Barbara Grzybowska-Świerkosz

Absolwentka  Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (1959). Doktorat obroniła  na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Edynburgu (1963). Habilitację zrobiła w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie (1974). Tytuł profesora otrzymała w 1990 r.

Życiorys naukowy prof. Grzybowskiej jest ściśle związany z układami tlenkowymi, w szczególności z reakcjami selektywnego utleniania na tlenkach metali przejściowych, o dużym znaczeniu praktycznym. Najważniejsze osiągnięcia naukowe związane z tymi reakcjami to: opis mechanizmu selektywnego utleniania węglowodorów na układach tlenkowych (wspólnie z J. Haberem); uzasadnienie dla dwucentrowego mechanizmu utleniania olefin; opis mechanizmu utleniania o-ksylenu na katalizatorach VTi; określenie wpływu właściwości kwasowo-zasadowych na selektywność reakcji utleniania na tlenkach metali przejściowych; zastosowanie reakcji sond właściwości kwasowo-zasadowych do opisu struktury katalizatorów VTi, określenie wpływu dodatków i nośników na mechanizm utleniającego odwodornienia alkanów  na układach  VOx i MoOx/nośnik; badania roli nośników tlenkowych w układach nanoAu/tlenek.

Prof. Barbara Grzybowska współpracowała z wieloma ośrodkami zagranicznymi m.in. we  Francji: Laboratoire de Catalyse Hetèrogéne et Homogéne U.R.A. C.N.R.S, Université de Sciences et Technologies de Lille, Institut de Recherches sur la Catalyse, C.N.R.S. w Lyonie-Villeurbanne, czy Université d’Artois w Lens; Instytutem Chemii Ogólnej i Nieorganicznej BAN z Sofii. Dorobek naukowy prof. Grzybowskiej obejmuje około 140 publikacji oryginalnych (w tym 8 artykułów przeglądowych w czasopismach międzynarodowych), kilka monografii m.in. „Mechanizm działania tlenkowych katalizatorów mieszanych do utleniania olefin” czy „Vanadia Catalysts for Oxidation of Hydrocarbons”. Jest autorką podręcznika katalizy (pierwszego w języku polskim) „Elementy Katalizy Heterogenicznej” (PWN 1993) i skryptu (w języku angielskim) dla doktorantów Studium Doktoranckiego przy IKiFP PAN.

Działalność dydaktyczna prof. Barbary Grzybowskiej obejmuje wykłady kursowe i ćwiczenia laboratoryjne dla studentów Wydziału Ceramiki AGH (1967, 1968), wykłady monograficzne dla studentów Wydziału Chemii UJ (1976, 1978), Wydziału Inżynierii Materiałowej AGH  (1982, 1983) oraz doktorantów Studium Doktoranckiego przy Instytucie Katalizy PAN (2000-2007), doktorantów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2006) oraz doktorantów Università di Bologna we Włoszech.  Prof. Grzybowska prowadziła wykłady monograficzne dla dyplomantów (D.E.A) Uniwersytetu w Lille (1988) z zakresu katalizy i chemii ciała stałego. Wypromowała 7 doktorantów. Za osiągnięcia naukowe otrzymała w 1972 r. Nagrodę Sekretarza III Wydz. PAN, a w 1997 Medal PTCh im. J. Zawidzkiego. Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżami Kawalerskim(1990) i Oficerskim (2018) Orderu Odrodzenia Polski.

Zasługi naukowe i wszechstronna wiedza zaowocowały członkostwem w wielu sekcjach i komitetach naukowych m.in. w Komitecie Badań n/t Katalizy Akademii Nauk krajów RWPG, (1972-80); Komitecie Koordynującym Badania n/t Katalizy  PAN (kierownik grupy: „Kataliza w petrochemii” w latach 1976-1986);  w grupie europejskiej „EUROCAT-oxides”, od 1991 r.; w sekcji chemii zespołu P.3 KBN (1991-1994); w Editorial Advisory Board Applied Catalysis (1991-1993); w Komitecie Redakcyjnym Polish Journal of Chemistry, od 1997 r.; Akcji Komisji Europejskiej COST-15 „Interfacial Chemistry and Catalysis” (reprezentant Polski, od 1999-2007 r.).