Polski Klub Katalizy
Aktualności
OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU NA NAJLEPSZĄ ROZPRAWĘ DOKTORSKĄ OBRONIONĄ W LATACH 2023-2024
W dniu 17.03.2025 r. Komisja konkursowa rozstrzygnęła konkurs na najlepszą rozprawę doktorską obronioną w latach 2022-2023.Na konkurs wpłynęło 12 rozpraw doktorskich. Wszystkim kandydatom gratulujemy wysokiego poziomu przedstawionych prac.
Decyzją Komisji konkursowej zwycięzcą konkursu został:
dr Bartosz Mozgawa (WCh UJ) nagrodzony za rozprawę doktorską „Copper active sites in chabazite–type zeolites in reactions of selective catalytic reduction of NOx with ammonia – insight into structure and reactivity using spectroscopic methods and DFT modelling”, napisaną pod opieką dr hab. Piotra Pietrzyka, prof. UJ, z Wydziału Chemii UJ.
Praca ta zostanie przedstawiona jako polski reprezentant w konkursie EFCATS na najlepszą pracę doktorską.
Dodatkowo komisja przyznała trzy wyróżnienia:
- dr Elżbiecie Wątor (Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ)
za rozprawę doktorską “Molecular basis of deoxyhypusination” napisaną pod opieką dr hab. Przemysława Grudnika z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ i dr hab. Sebastiana Glatta z Max Planck Research Group. - dr Agnieszce Winiarskiej (IKiFP PAN)
za rozprawę doktorską “Tungsten aldehyde oxidoreductase from Aromatoleum aromaticum – biocatalyst for alcohol production” napisaną pod opieką prof. dr hab. Macieja Szaleńca i dr hab. Annę Bodzoń-Kułakowską, prof. AGH - dr Adrianowi Walkowiakowi (UAM)
za rozprawę doktorską „Katalizatory złotowe, żelazowe i złotowo-niobowo-żelazowe w procesach utleniania wybranych związków organicznych” napisaną pod opieką prof. dr hab. Marii Ziółek (promotor pomocniczy: dr hab. Łukasz Wolski, prof. UAM).
DOKTORAT HONORIS CAUSA UNIWERSYTETU MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ W LUBLINIE DLA PROF. DR HAB. MAŁGORZATY WITKO
W dniu 24 października 2024 r. za wybitne osiągnięcia naukowe prowadzące do zastosowania metod chemii teoretycznej do badania katalizatorów i mechanizmów reakcji katalitycznych, oraz za owocną pracę z pracownikami Wydziału Chemii UMCS, prof. dr hab. Małgorzata Witko otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prof. Małgorzata Witko jest jedną z najbardziej rozpoznawanych uczonych w dziedzinie chemii kwantowej i katalizy, zaangażowaną w sprawy dotyczące miejsca instytutów PAN w systemie nauki w Polsce. Zainteresowania naukowe Pani Profesor koncentrują się wokół zastosowania chemii teoretycznej jako metody do badania katalizatorów i mechanizmów reakcji katalitycznych. Prof. Witko spopularyzowała metody chemii kwantowej jako równoległego i uzupełniającego do metod doświadczalnych narzędzia badań katalizatorów i reakcji katalitycznych. Jest autorką bądź współautorką 166 prac naukowych. Cytowania tych publikacji przekroczyły liczbę 3300, indeks Hirscha wynosi H=33. Była opiekunką kilkunastu prac licencjackich i ponad 30 prac magisterskich. Wypromowała 8 doktorów, 5 z nich uzyskało stopień doktora habilitowanego. Współorganizatorka: 50 konferencji naukowych, zarówno krajowych i międzynarodowych, Dni Otwartych w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, Festiwalu Nauki w Krakowie, Pikniku Naukowego w Warszawie.
Była członkiem Prezydium PAN (2016–2022), przewodniczącą Rady Kuratorów przy Wydziale III PAN (2015–2022), członkiem Rady Dyrektorów Jednostek PAN (2011–2022). Od 1999 r. jest członkiem Komitetu Chemii PAN, a od 1973 r. Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Polskiego Klubu Katalizy. Od 2003 r. delegat Polski w EFCATS (European Federation on Catalysis Societies, 2005–2009, 2018–2023 V-prezes EFCATS); od 2008 r. delegat Polski w IUPAC (ponowny wybór 2023 r.); od 2012 r. jest członkiem Board of Directors ERIC (European Institute on Catalysis). W latach 2009–2012 była członkiem Paneli IV i V ERC (European Research Council). Ostatnio została wybrana w skład The International Association of Catalysis Communities Council (2024–2028).
POŻEGNANIE PROFESOR KRYSTYNY DYREK
Z przykrością zawiadamiamy, że 12 stycznia zmarła prof. dr hab. Krystyna Dyrek. Uroczystości pogrzebowe, odbędą się w piątek 19 stycznia 2024 r. o godz. 9.00, w kaplicy na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Kariera naukowa i zawodowa prof. Krystyny Dyrek była ściśle związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, w którym przeszła wszystkie etapy kariery naukowej. W latach 1978-1981 i 1993-1997 pełniła funkcję kierownika Zakładu Chemii Nieorganicznej UJ, a w latach 1984-1990 przez 2 kadencje prodziekana Wydziału Chemii. W latach 1990-1993 była prorektorem UJ ds. współpracy z zagranicą, członkiem Senatu UJ (1989-1993) oraz Konwentu Godności Honorowych UJ (1990-2000). Przez 18 lat kierowała Zespołem Katalizy i Fizykochemii Ciała Stałego na Wydziale Chemii UJ.
Pani Profesor prowadziła badania zależności pomiędzy właściwościami półprzewodnikowymi tlenków metali przejściowych a ich aktywnością katalityczną. Wykorzystała metodę EPR do nowatorskich badań defektów paramagnetycznych generowanych w tlenkach metali przejściowych. Badała katalizatory zawierające jony metali przejściowych w matrycach polimerowych.
Pani Profesor była członkiem Polskiego Klubu Katalizy, od chwili jej założenia, a od 2018 członkiem honorowym PKK.
Rodzinie i współpracownikom składamy wyrazy głębokiego współczucia.
POŻEGNANIE PROFESORA ANDRZEJA BARAŃSKIEGO
Z przykrością zawiadamiamy, że 7 czerwca odszedł od nas prof. dr hab. Andrzej Barański, wieloletni pracownik Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pożegnanie Profesora, nastąpi w środę 14 czerwca 2023 o godz. 11-tej, w kaplicy na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Profesor był absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1963 r. był zatrudniony w Katedrze Chemii Nieorganicznej UJ. Już na etapie realizacji rozprawy doktorskiej nawiązał współpracę z Instytutem Syntezy Chemicznej (później Instytutem Nawozów Sztucznych) w Tarnowie czy z Zakładami Azotowymi w Chorzowie.
Tematyka badawcza jaką zajmował się Profesor dotyczyła, w pierwszym etapie kariery naukowej, związków chemicznych ważnych dla przemysłu azotowego, w kolejnych latach ustępując zainteresowaniom związanym z badaniem zjawiska katalizy (zainicjowanym na stażu w Division of Kinetics and Catalysis w Ottawie, potem na stażu w grupie Haldor Topsøea. W ostatnich latach zainteresowania Profesora związana była z ratowaniem w skali masowej zagrożonych polskich zasobów bibliotecznych i archiwalnych. Pan Profesor był członkiem Polskiego Klubu Katalizy od początku jego istnienia.
Pogrążonej w bólu Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.
NAGRODA EFCATS „2023 Francois Gault Lectureship Award” DLA PROFESORA ANDRZEJA KOTARBY
Profesor Andrzej Kotarba z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem prestiżowej nagrody EFCATS „2023 Francois Gault Lectureship Award”, przyznawanej wybitnym naukowcom, w uznaniu wkładu włożonego w rozwój katalizy, we wszystkich jej dziedzinach, od teorii po eksperyment i od badań podstawowych po aplikacyjne.
Z wnioskiem o wyróżnienie wystąpił Polski Klub Katalizy.
W imieniu całej, polskiej społeczności katalityków serdecznie gratulujemy profesorowi Kotarbie.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NAJLEPSZĄ ROZPRAWĘ DOKTORSKĄ OBRONIONĄ W LATACH 2021-2022
Decyzją komisji konkursowej przyznano dwie równorzędne nagrody, które otrzymują:
dr Emil Kowalewski za rozprawę doktorską “Catalytic hydrogenation for technological applications and environmental protection”
dr Kamila Pyra za rozprawę doktorską “Spektroskopia IR w trybie operando dedykowana do badań krakingu tworzyw sztucznych w obecności katalizatorów glinokrzemianowych“
Decyzją Komisji konkursowej praca “Catalytic hydrogenation for technological applications and environmental protection” dr Emila Kowalewskiego, zostanie przedstawiona jako polski reprezentant w konkursie EFCATS na najlepszą pracę doktorską.