Szkoły Doktorskie – Rekrutacja

Ogłoszenia i szczegółowe informacje o rekrutacji do KISD umieszczane są na stronie KISD oraz stronach Jednostek prowadzących wspólnie Szkołę.

Rekrutacja jest przeprowadzana zgodnie z Regulaminem rekrutacji  do Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej  (PDF)

O przyjęcie do Szkoły Doktorskiej w IKiFP PAN mogą ubiegać się absolwenci wyższych studiów szczebla magisterskiego w zakresie chemii, fizyki lub nauk pokrewnych, którzy uzyskali pisemną zgodę jednego z  pracowników  na podjęcie się funkcji promotora w określonym temacie badawczym.

Rekrutacja do KISD przeprowadzona będzie w każdej z jednostek przez komisje rekrutacyjne tych Jednostek.

Kandydaci rekrutowani będą do określonych tematów badawczych w drodze otwartego konkursu w ramach limitów miejsc określonych przez Jednostki wspólnie prowadzące Szkołę Doktorską.

W danej Jednostce kandydat może aplikować do jednego tematu badawczego.

Temat badawczy do realizacji w danej jednostce zgłasza pracownik jednostki, który będzie pełnił funkcję promotora w ramach przygotowywania rozprawy doktorskiej w zgłoszonym temacie.

Temat badawczy w IKiFP PAN zgłasza się na odpowiednim formularzu (DOC,  PDF) do zastępcy Dyrektora KISD w IKiFP PAN ( dr hab. Nika Spiridis, prof IKiFP PAN )

Postępowanie rekrutacyjne do Szkoły Doktorskiej polega na przyznaniu Kandydatowi punktów w ramach poszczególnych kryteriów, następnie zsumowaniu ich i umieszczeniu Kandydata na odpowiednim miejscu listy rankingowej.

W ramach poszczególnych kryteriów Kandydat może uzyskać:

a. 0-40 punktów za średnią ocen ze studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,
b. 0-50 punktów za egzamin kierunkowy,
c. 0-10 punktów za dorobek naukowy i osiągnięcia.

Szczegółowe zasady przyznawania punktów w ramach poszczególnych kryteriów kwalifikacyjnych określa załącznik nr 4 do Regulaminu rekrutacji.

Kandydaci, którzy spełnili wymagania formalne oraz uzyskali w kryteriach  “a” i “c” co najmniej 15 punktów dopuszczeni zostaną do egzaminu kierunkowego.

Ustny egzamin kierunkowy z Kandydatami aplikującymi do  tematów badawczych proponowanych do realizacji w IKiFP PAN przeprowadzany jest przez Komisję Rekrutacyjną IKiFP PAN  w siedzibie IKiFP PAN w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu o rozpoczęciu rekrutacji.

Egzamin kierunkowy będzie obejmował zagadnienia chemii fizycznej. Rekomendowany podręcznik to Peter Atkins, de Paula Julio, Chemia fizyczna, Wydawnictwo Naukowe PWN – Zakres egzaminu – (PDF)

Kandydaci będą również poproszeni o przedstawienie swojej pracy magisterskiej lub ostatnio realizowanego projektu, w którym brali/biorą udział.

Rekrutacja 2021/2022

Poniżej znajduje się lista tematów badawczych możliwych do realizacji w IKiFP PAN w roku akademickim 2021/2022, do których mogą być rekrutowani kandydaci do KISD wraz z osobami mającymi prawo wyrażania zgody na podjęcie funkcji promotora albo promotora pomocniczego w określonym temacie badawczym:

  1. Enzymy żelazowe katalizujące reakcje cyklizacji – charakterystyka biochemiczna i strukturalna. (PDF)
    prof. dr hab. T. Borowski  / dr Anna Miłaczewska
  2. Samoorganizacja układów białkowych. (PDF)
    prof. dr hab. Barbara Jachimska
  3. Projektowanie warstw receptorowych biosensorów optycznych. (PDF)
    prof. dr hab. Barbara Jachimska
  4. Analiza oddziaływań wybranych białek z biwarstwami fosfolipidowymi w świetle nowoczesnych terapii. (PDF)
    dr hab. Marta Kolasińska-Sojka
  5. Określenie procesu wiązania/uwalniania ligandów makrocząsteczkowych do /z biokompatybilnych wielowarstw tworzonych przez pochodne chitozanu. (PDF)
    dr hab. Aneta Michna / dr Agata Pomorska
  6. Modyfikacja powierzchni stopów magnezu pod względem właściwości antybakteryjnych i antykorozyjnych. (PDF)
    dr hab. Michał Mosiałek / dr Dzmitry Kharytonau
  7. Materiały na elektrody tlenowe do odwracalnych ogniw z elektrolitem ze tlenku stałego. (PDF)
    dr hab. Michał Mosiałek/ dr Dzmitry Kharytonau
  8. Inhibicja procesów fibrylacji białek za pomocą nanocząstek złota sprzężonych z substancjami biologicznie aktywnymi. (PDF)
    dr hab. Magdalena Oćwieja / dr Natalia Piergies
  9. Aktywacja i transformacje małych cząsteczek na układach jon metalu przejściowego/nośnik. (PDF)
    dr hab. Dorota Rutkowska-Żbik
  10. Adsorpcja gazów na monokrystalicznych powierzchniach tlenków metali przejściowych. (PDF)
    prof. dr hab. Nika Spiridis
  11. Magnetyczne heterostruktury do zastosowań w spintronice otrzymywane metodą epitaksji z wiązek molekularnych wspomaganej zewnętrznymi czynnikami. (PDF)
    prof. dr hab. Nika Spiridis
  12. Nowe wielofunkcyjne układy nanohybrydowe z tlenkiem grafenu jako komponenty biosensorów SPR. (PDF)
    dr hab. Krzysztof Szczepanowicz
  13. Funkcjonalne polimerowe nanonośniki leków  przeciwnowotworowych – synteza i ocena potencjalnych właściwości przeciwnowotworowych. (PDF)
    dr hab. Krzysztof Szczepanowicz
  14. Teranostyczne nanonośniki nowej generacji dla detekcji, diagnostyki i neuroprotekcyjnego leczenia niedokrwiennych uszkodzeń mózgu. (PDF)
    prof. dr hab. inż. Piotr Warszyński
  15. Opracowanie technologii wytwarzania tuszów i/lub past przewodzących oraz ich zastosowanie do otrzymywania drukowanych obwodów elektrycznych. (PDF)
    prof. dr hab. inż. Piotr Warszyński
  16. Oddziaływanie heteropolizwiązków z nośnikami – obliczenia DFT. (PDF)
    dr hab. RenataTokarz-Sobieraj
  17. Wieloskalowa analiza szorstkości powierzchni w układach modelowych. (PDF)
    dr hab. Paweł Weroński