Ile jest chemii w jedzeniu?

Serdecznie zapraszamy na referat popularnonaukowy “Ile jest chemii w jedzeniu?”, który odbędzie się dnia 8 grudnia (środa) o godz. 11:00 na platformie Teams w ramach seminarium doktoranckiego MSD. Referat wygłosi doktorantka IV roku MSD mgr inż. Dorota Gaweł (promotor prof. Jan Zawała).

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na adres: anna.micek-ilnicka(at)ikifp.edu.pl, w celu otrzymania linku do wykładu.

Z najnowszych badań wynika, że przeciętny Polak spożywa rocznie 2 kg środków chemicznych wraz z produktami spożywczymi, co bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia naszego społeczeństwa. Chemia towarzyszy produktom żywnościowym na każdym etapie ich przygotowania – w przypadku warzyw/owoców, począwszy od sztucznych nawozów niezbędnych do ich wzrastania aż po wszelkie konserwanty zapewniające ich długotrwałą świeżość. Złą sławą owiane są przede wszystkim dodatki oznaczone literką „E” – czyli wszelkie polepszacze, zagęszczacze, barwniki i sztuczne konserwanty mające nadać atrakcyjny wygląd, poprawić smak, przedłużyć okres przydatności do spożycia, spulchnić, zagęścić… Jednakże czy każdy dodatek w żywności możemy traktować jak truciznę? I czy literka E na etykiecie automatycznie dyskwalifikuje dany produkt jako nieodpowiedni do spożycia? W prezentowanym wykładzie zostaną przedstawione fakty oraz mity na temat chemii w przemyśle spożywczej ułatwiające rozsądną ocenę wartości odżywczych danego produktu.

Udostępnij

Zobacz podobne: